Tavaszi bőrápolási tippek

Frissen, üdén!

 Ahogy szervezetünknek, úgy bőrünknek is szüksége van felfrissülésre, ápoló gondoskodásra.
Az alábbiakban néhány hasznos tanácsot olvashatnak arról, miként ragyoghat bőrünk újra teljes fényében.
Az évszakok váltakozásával mások a bőrápolási feladatok, mert a napsugárzás, a hőmérséklet, a szél, a csapadék különböző mértékben veszi igénybe a bőrünket. A zord időjárás, a vitaminokban szegény táplálkozás, a kevés szabad levegőn tartózkodás, a napfény hiánya egész szervezetünket megviseli.A tél nyomai arcbőrünkön is tükröződnek: sápadtabb, ellenálló képessége csökken, Könnyebben keletkeznek rajta gyulladásos foltok.

Ezért akik nem járnak rendszeresen kozmetikushoz, azoknak is érdemes rászánni magukat egy-egy szakszerű kozmetikai kezelésre. Hiszen a bőrápolás az időjárás viszontagságaival szembeni védelem is.

Az időjárás hatásai

A tavasszal jellemző szélsőséges időjárás károsító hatással jár. Az egyre erősödő napsugárzás előhozza a szeplőket, a fényérzékenyek kisebb-nagyobb barna foltjait. Ilyenkor van a legtöbb tennivaló a bőrünkkel.

A vitaminhiány pótlása gyógyszerekkel is történhet, de hatásosabbak a természetes vitamin források. Célszerű minél több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani. A kozmetikai kezelések során a bőrbe juttatott vitaminok fokozzák a bőr életképességét, üdeségét, frissességét.

Tavasszal a napsugárzás nemcsak erősödik,

hanem összetétele is változik. Ilyenkor tartalmazza a legtöbb ibolyántúli sugarat, ennek hatására megjelennek a pigmentfoltok. A szeplőkre hajlamosak és a fényérzékenyek speciális tavaszi bőrápolási feladata a megelőzés. A fényvédők használatát kellő időben kell elkezdeni, általában már február második felében.

E szerektől csak akkor várható eredmény, ha minden nap reggeltől késő délutánig a bőrön vannak.

A tavasz kozmetikai feladatai közé tartozik bőrünk hozzászoktatása az egyre erősödő napfényhez. A napozás bizonyos fokú elővigyázatosságot igényel. Lényege a fokozatosság és mértékletesség szabályainak betartása. A napozáshoz használt kozmetikumok csökkentik a napfény káros hatásait.

Részben elnyelik az ibolyántúli sugarakat, részben óvják a bőrt a túlzott vízleadástól, kiszáradástól. Megfelelő készítmény kiválasztásánál figyelembe kell venni bőrünk alaptípusát.

Ügyeljünk arra, hogy a friss sebhelyeket, műtéti hegeket, bőrsérülések nyomait még hetekig óvjuk a napfénytől. A bőrápolási szabályokat mindig az adott évszaknak, az időjárási viszonyoknak megfelelően kell módosítani. Így érhetjük el, hogy bőrünk nem csak külső burka, hanem célszerű „takarója”, dísze is legyen szervezetünknek.

Bőrápolás természetes anyagokkal

Ha bőrünk nem jut hozzá a megfelelő tápláló, hidratáló anyagokhoz, annak előbb-utóbb látható jelei lesznek, a sejtek idő előtt öregszenek. A bőr egészségét, feszességét próbáljuk természetes anyagokkal megőrizni, hiszen nagymamáink idejében sem léteztek szuper aktív, intelligens ránctalanító krémek, mégis mindig üde és kisimult volt a bőrük.

A méregdrága krémek, bőrápoló termékek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt, hatásuk messze elmarad attól, amit a reklámban ígérnek. Talán ezért is fordulunk egyre inkább a természetes alapanyagokból készült termékek felé. Ha kinyitjuk a hűtőt vagy betérünk egy zöldség-gyümölcs kereskedésbe, a kozmetikai lehetőségek tárháza nyílik meg előttünk.

A természetes anyagok egyik nagy előnye, hogy szervezetünk könnyebben hasznosítja, építi be őket.

A természet ajándékai közül válasszuk a mézet, a kamillát vagy a mandulatejet, melyek fokozzák a bőr életképességét, üdeségét.

Házi praktikák

Sápadt, fakó bőrünk egyik természetes táplálójának válasszuk a mézet, amely köztudottan az egyik legrégebbi szépségápoló szer. A méz nagy részét szőlő- és gyümölcscukor alkotja, vitaminokban, ásványi anyagokban rendkívül gazdag, mintegy 190 tápanyagot tartalmaz.

A méz felfrissíti a fáradt bőrt, ha nincs időnk pakolás készítésére, elég, ha egyszerűen mézet kenünk a megtisztított bőrre, majd pár perc múlva lemossuk, máris feszesebb, rugalmasabb lesz bőrünk.

Ha időnk engedi, keverjünk a mézhez tojássárgáját, túrót és egy citrom levét, az így kapott mézes pakolást kenjük bőrünkre, majd fél óra elteltével mossuk le a masszát. A mézes pakolásokkal dekoltázsunkat is kényeztethetjük, hiszen egyre több kivágott ruhát viselünk.

A természetes anyagoknál maradva a kamilla az egyik leggyorsabban bevethető szépítőszer, jótékony hatásával már mindenki tisztában van. A kamillát leggyorsabban borogatáshoz, fürdőkhöz alkalmazhatjuk, hiszen egy-két kamillateafiltert mindig találunk otthon.

A méz az egyik legrégebbi szépítő szer, már az ókori Egyiptomban is használták ilyen célra, mert tisztító és ápoló hatása bármilyen bőrtípuson jól érvényesül.  A két alábbi pakolás éppen ezért mézet is tartalmaz. (A pakolás felvitelekor a szemkörnyékét mindig hagyjuk ki, és 10-15 perc után mossuk le bő, langyos vízzel az arcunkról!)

Tisztító és vérellátást javító pakolás:

  • 1 evőkanál méz
  • 1 evőkanál mandulaolaj
  • 1 marék hámozott napraforgómag
  • A napraforgómagot őröljük meg.

A mézet melegítsük fel, és keverjük el a mandulaolajjal. Ezután keverjük össze az alapanyagokat, melegítsük fel óvatosan, és azonnal használjuk fel!

Tápláló maszk:

1 kisebb banán
1 evőkanál tejszín
1 evőkanál méz

A szétnyomkodott banánt pépesítsük a tejszínnel és a mézzel, majd kenjük fel az arcunkra. 15 perc múlva öblítsük le!

A mai szépségápolási termékek gyakori alkotóeleme a mandula. Mandulaolajat sok helyen kaphatunk, és ha otthon egy kis tojássárgájával összekeverjük, kiváló bőrtápláló, bőrfinomító pakolást nyerünk. Néhány csepp illóolajjal kellemes hangulatot varázsolhatunk a fürdőszobában, és a bőrünket is ápoljuk vele. Az olajat mindig keverjük el egy kávéskanál mézben vagy tejben, és csak ezután adjuk a fürdővízhez.

Fürdőzés előtt dörzsöljük át testünket luffaszivacsra csepegtetett jojobaolajjal, mert ez serkenti a vérkeringést, eltávolítja az elhalt bőrdarabokat, és a bőrünk ragyogó lesz tőle.

Kozmetológiai eljárások

Érdemes az otthoni bőrápolás mellett néhány olyan régi és új kozmetológiai eljárást is kipróbálni, amely – így a tavasz kezdetén – felkészíti, vitalizálja, megfiatalítja a bőrt és a szervezetet.

Az iontofozézises kezeléssel

– vagyis a galvánáram segítségével – olyan nélkülözhetetlen hatóanyagokat juttathatunk a bőr mélyebb rétegeibe, mint például a kollagén, az elasztin, vagy a vízben oldódó vitaminok.

A galvánáram a szövetekben ionvándorlást hoz létre, melynek köszönhetően különböző töltésű ionok, molekulák (kozmetikai hatóanyagok) az azonos töltésű elektróddal a bőrbe juthatnak. A galván kezelés tágítja az ereket, fokozza a vérkeringést, ránctalanító, vízpótló hatása van.

Az ultrahangos kozmetikai kezelés

jótékony hatással van a száraz, zsírhiányos bőrre. Ezzel az eljárással zsírban oldódó vitaminokat lehet a bőrbe juttatni. A tavasz a hámlasztó kúrák időszaka is. A kezelésekhez antihidroxisavakat általában gyümölcssavakat, glikolsavat használnak, ezek természetes hámlást elősegítő, regeneráló, fiatalító hatásúak, de fényérzékennyé teszik a bőrt, ezért a kúrát érdemes kora tavasszal, késő ősszel elkezdeni. A gyümölcssavak kíméletesen távolítják el az elhalt hámsejteket, elősegítik a bőr természetes megújulását, a bőr szerkezete finomabbá válik, felülete simább és bársonyosabb lesz.

Egyre népszerűbbé válnak az aromaterápiás, iszappakolásos, karcsúsító eljárások is, melyekkel látványos eredményeket érhetnek el a fogyni vágyók vagy a cellulitiszproblémákkal küszködők..

Szauna:

A szauna egészségre gyakorolt jótékony hatása jól ismert, a kozmetikai célokra használt infraszauna hatása azonban kevésbé. Az infraszauna, infrasugarakat bocsát ki, melyek kb. 3-4 centire hatolnak be a bőr alá, a fényenergia átalakul hőenergiává, amely a szervezetet felmelegítve fejti ki méregtelenítő, sejtregeneráló hatását. Tartós használata javítja a vérkeringést, átformálja az alakot, jótékonyan hat a cellulitiszre, lassítja az öregségi folyamatokat, erősíti az immunrendszert.

Vélemény, hozzászólás?